Stel af eg, ryg og sæde fineret med teak. Brændstempel for Kvetny og Sønners Stolefabrik A/S Birkerød. Ca. 1970. Sædehøjde 44, ryghøjde 77, bredde 45 cm
Proveniens: Skovlunde Kirke
Brugsspor, enkelte finerafslag