Sybord af mahogni med opklappelig plade. Under pladen små rum. Greb i siderne af messing. Fremstillet af snedkermester Frits Henningsen, København. H. 66 B. 58 D. 48 cm.
Brugsspor, mindre mærker på pladen, et løst beslag, enkelte trådholdere mangler