66538. Ole Schwalbe / Simon Henningsen. 'Casablanca'. Kvadratisk pendel af forkromet stål. Sign. Schwalbe 99/200

Kvadratisk pendel af forkromet stål, indvendig lakeret med sorte, violette, røde, orange og gule farver. Sign. Schwalbe 99/200. Udført hos Lyfa. H. 25,5. L. 18. B. 18.

I årene 1963 til 1965 udvidede Simon Henningsen sit samarbejde med Lyfa ud over det, som han tegnede direkte til Tivoli. Han designede den terningformede og labyrintiske "Casablanca", som hurtigt blev sat i produktion hos Lyfa.

Ud over den almindelige produktion, blev udført en limiteret udgave på 200 eksemplarer med messing eller krom eksteriør og interiør med farver af den danske kunstner Ole Schwalbe, hver individuelt nummereret og signeret. Denne udgave er 99/200 (signaturen er utydelig).

Varenr 66538
Udvalgt

15 Maj 2019 19:40

Hammerslag11.00 DKK12.00 DKK 9.000 DKK21.00 DKK22.00 DKK

Vurdering 6000 DKK

KONTAKT9.000 DKK2019-05-15 19:38
21148.500 DKK2019-05-15 19:32
280927.000 DKK2019-05-11 10:12
9483.800 DKK2019-05-10 02:37
265993.400 DKK2019-05-09 19:15
141413.000 DKK2019-05-08 14:03
 3.000 DKK Startpris

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms