Kvadratisk pendel af forkromet stål, indvendig lakeret med sorte, violette, røde, orange og gule farver. Sign. Schwalbe 99/200. Udført hos Lyfa. H. 25,5. L. 18. B. 18.
I årene 1963 til 1965 udvidede Simon Henningsen sit samarbejde med Lyfa ud over det, som han tegnede direkte til Tivoli. Han designede den terningformede og labyrintiske "Casablanca", som hurtigt blev sat i produktion hos Lyfa.
Ud over den almindelige produktion, blev udført en limiteret udgave på 200 eksemplarer med messing eller krom eksteriør og interiør med farver af den danske kunstner Ole Schwalbe, hver individuelt nummereret og signeret. Denne udgave er 99/200 (signaturen er utydelig).
KONTAKT | 9.000 DKK | 2019-05-15 19:38 |
2114 | 8.500 DKK | 2019-05-15 19:32 |
28092 | 7.000 DKK | 2019-05-11 10:12 |
948 | 3.800 DKK | 2019-05-10 02:37 |
26599 | 3.400 DKK | 2019-05-09 19:15 |
14141 | 3.000 DKK | 2019-05-08 14:03 |
3.000 DKK | Startpris |