12. Kaare Klint (1885-1954): Cirkulært sofabord af elmetræ, model 6687

Bordplade med kehlet kant, underliggende hylde og profilerede ben. H. 52, diam. 100 cm. Formgivet i 1929. Fremstillet hos Rud. Rasmussen Snedkerier, mærkat herfra. Fremstår med skrammer og brugsspor på bordplade

Varenr 69298

19 September 2019 17:00

Hammerslag12.00 DKK13.00 DKK 4.500 DKK18.00 DKK19.00 DKK20.00 DKK21.00 DKK

Vurdering 7000 DKK

238653.800 DKK2019-09-16 12:05
288453.600 DKK2019-09-17 16:23
 3.400 DKK Startpris

Kvalitetsauktion 285,

Bemærk at fortrydelsesretten ikke gælder denne auktion. Ethvert køb er bindende. Vi bestræber os på at beskrive væsentlige fejl og mangler, men opfordrer til at man selv besigtiger varen eller kontakter os for uddybende oplysninger.