Akvarel forestillende ung italiensk kvinde med hånden på en bog, iført lys kjole og blåt sjal og med et skælmsk blik mod beskueren. 18,5 x 10,5 cm. Signeret på opklæbningen. I Damborg ramme 37 x 31 cm. På bagklædningen etiket med samlerstempel.
Proveniens: Grosells antikvariat, Bagermester Reinh van Hauens samling, herfra til hans efterkommere.