Underdele på sokkel, hver med to døre, en overdel med hylder og skriveklap, og en kun med hylder (denne med hul i bagklædning). Hylder med affasede kanter. Hver sektion B. 168, D. 43, H. 68/130 cm.
Alm. brugsspor, mindre ridser, enkelte maling pletter på siden af den ene sektion