Tryksag fra MESSINA dateret 2.9.1851 (Markedsberetning over sicilianske varer). Privatbefordret til København og udbragt med Fodposten. Annulleret med stumt stempel og sidestemplet med fodpoststempel F:P: 18.9.1851 (type VI) i blå farve. Pragtbrev. Attest Carl Aage Møller (1996).