Et par ældre lænestole med "flet" i siderne og buede armlæn, sortlakerede og med sort stofbetræk i ryg og sæde. B. 78, H. 91 cm. Sædehøjde 36 cm.
En stol mangler en pind i side, alm. brugsspor.