Skulptur af patineret bronze. 25 x 15 x 12 cm. Signeret inden i figuren Jytte Høeg og monogram JH 5/8 2020.
Jytte Høeg har eget værksted i Virum, hvor hun selv fremstiller sine bronzeskulpturer i den klassiske cire perdue teknik. Kålkvinden er en del af en serie værker over samme tema.
40% af indtægten fra salget går ubeskåret til Kræftens Bekæmpelse
18386 | 9.000 DKK | 2020-10-02 13:23 |
31053 | 8.500 DKK | 2020-10-01 19:39 |
8.000 DKK | Startpris |