Mahogni. Tilspidsede firkantede ben med sko, klapper med skråtskårne hjørner på langsiderne, skuffer i enderne. Stregintarsia og roset på pladen.
L. 107, B. 56/110, H. 71 cm.
Brugsspor, finerskader særligt på den ene klap