Stel af mahogni, sæde og ryg betrukket med blåt uldstof, sædehynder med dunfyld.
Fremstillede hos Interna/Ivan Schlechter.
Fremstår med brugsspor på stel, slitage på betræk.
Præsenteret ved Københavns Snedkerlaug udstilling på Kunstindustrimuseet 1936.
Litteratur: Grethe Jalk: 'dansk møbelkunst gennem 40 Aar', bind 1, omtalt og afbilledet s. 252-253.
BISSE | 20.000 DKK | 2021-04-08 15:33 |
KONTAKT | 19.000 DKK | 2021-04-08 15:41 |
29209 | 15.000 DKK | 2021-03-19 14:21 |
15.000 DKK | Startpris |