Bakken af stentøj dekoreret med blomstersmykkede kvinder og træer på klar blå bund. Udført af Birger Kaipiainen for Arabia, signeret og dateret 1941. Bakken løst ilagt stel af valnød. 76 x 47,5 cm, H. 67 cm.
Birger Kaipiainen er en af Finlands mest kendte keramikere. Han arbejdede med lyriske og naturinspirerede motiver på sin keramik, ikke mindst på de bakker han udførte. Han skabte også flere stel for Arabia, bla. "Paratiisi" (Paradis) og "Sunnuntai" (Søndag).
33313 | 32.000 DKK | 2021-09-18 14:42 |
POULNORMA | 30.000 DKK | 2021-09-17 09:40 |
6244 | 28.000 DKK | 2021-09-16 21:56 |
30186 | 18.000 DKK | 2021-09-09 21:31 |
10.000 DKK | Startpris |