Sign. HG, monogram PL, 3092B. H. 27 cm, diam. 32 cm. Udført i unikaserien ”Plet-Streg” i 2 eksemplarer, ca. 1981.
Proveniens: Iflg. oplysninger er eksemplar nr. 1 (3092A) foræret til Dronning Margrethe d. II - Dette eksemplar til nuværende ejers familie via daværende chef på Holmegaard, Leonard Schrøder, ca. 1981-82.