Markedsberetning fra Havana/Matanzas dateret 7.3.1854. Privatbefordret til Hamburg, hvor det sandsynligvis bliver frankeret med FIRE R.B.S.
Afgangsstemplet K.D.O.P.A. HAMBURG 1.4. og sendt til København. Ankomststemplet KJØBENHAVN 3.4.1854 (kompasstempel) og udbragt med Fodposten F:P: 3.4.1854.
Brevet er senere manipuleret: Man har afbleget modtagernavnet (Jacob Holm & Sønner, Christianshavn) og påskrevet en ny modtager. Samtidig har man aftaget frimærket (FIRE R.B.S.) og påsat en 2 Rigsbankskilling med spids fodstreg.
Mærket er ganske smukt, og kan med fordel vaskes af brevet. Mærket er trykbestemt af Lasse Nielsen.
PABLO | 2.200 DKK | 2021-11-26 18:42 |
32008 | 2.000 DKK | 2021-11-18 15:43 |
2.000 DKK | Startpris |