Annulleret med nummerstempel 1. Transitstemplet LÜBECK 19.9. og BERLIN-HAMBURG 19.9. samt ankomststemplet 20.9. På bagsiden påtegnet "... nach seiner Heimort abgereist" og "Parti pour Copenhagen". Påtegnet Retour "21.9.64" og ankomststemplet I KJØBENHAVN 24.9. Yderst dekorativ og meget sjælden forsendelse. UDSTILLINGSOBJEKT. Proveniens Kurt Hansen.
Attest Lars Jørgensen (2022).