Firkantede ben af eg, egetræsfineret plade.
62 x 62, h. 63 cm. Fremstillede hos Fredericia Stolefabrik, etiket herfra.
Det ene i pæn stand, det andet med slitage på pladen.
Pladerne kan løftes af stellet, eftermonterede klodser så de sidder fast i stellet.