Skaller i sortlakeret formbøjet krydsfinér, stel af forkromet stårør. Heraf to stole fra start 1960'erne med kapsler i metal, disse med begyndende revner/blødhed i ryg.
Fremstillet hos Fritz Hansen. To hynder i sort læder medfølger. Tre dupsko mangler.