Et par let koniske kister, hver med to greb, hængsler i forsølvet metal, interiør i ahorn med rum, hhv. med løs bakke og indretning til piber. H. 22,5, B. 43, D. 26 cm. En kiste med hængelås med fjederåbning. Den ene kiste med manglende låsbeslag og hængelås, den anden med reparation på bagsiden. Brugsspor og nogle mærker/ridser.