PH 4/3 bordlampe med fatningshus, afbryderhus, topdæksel, stamme og fod i patineret messing, støbt skærmholder stemplet "Pat. Appl.", over- og mellemskærm i patineret kobber, begge med indvendig guldbronzering og enkelte små rester efter rød bemaling, underskærm i etlags opalglas. Gennemgående afbryder i sort bakelit, denne virker. Fremstillet hos Louis Poulsen, ca. 1927. H. 55 cm, overskærm diam. 42 cm. Aldersrelaterede brugsspor.
25329 | 42.000 DKK | 2022-12-03 19:20 |
30186 | 40.000 DKK | 2022-12-07 22:33 |
34.000 DKK | Startpris |