Kurvekrone med stel, fatningshuse og baldakin i messing med fem nedadlysende lyskilder, monteret med PH2 skærmsæt i matglas. Trådbensskærmholdere stemplet "Patented" samt "P.H.-2". H. inkl. baldakin 110 cm, diam. 70 cm. Aldersrelaterede brugsspor. Én overskærm med hårrevne fra tophul og ud, ca. 4 cm.