Vase i stentøj modelleret med gourd-formet korpus med let udadgående munding, dekoreret med lys spættet fugleægsglasur / rutilglasur på grøn baggrund. Sign. monogram 'PN', dat. 27-2 1920 samt betegnet med tre bølger. 1. sort. H. 30,5 cm.