"Egypterstol" med stel i massivt og mørkbejdset teak eller mahogni. Ryg og sæde senere ombetrukket med mønstervævet stof. Gummistemplet under sædet 'K. Rasmussen', selve stellet ikke stemplet. Udført hos K. Rasmussen for Niels Vodder, 1950-60'erne.
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Stolen har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.
HUBER | 8.500 DKK | 2022-12-05 22:43 |
JOHNDOE | 8.000 DKK | 2022-11-30 08:43 |
8.000 DKK | Startpris |