En NV46 armstol i massivt teaktræ, sæde og ryg originalet betrukket med uldstof.
Udført hos K. Rasmussen for Niels Vodder, 1950-1960'erne. Stemplet "Cabinetmaker Niels Vodder, Denmark, Design Finn Juhl".
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Stolen har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.
5143 | 18.000 DKK | 2022-12-08 12:09 |
17989 | 17.000 DKK | 2022-12-06 01:58 |
18363 | 16.000 DKK | 2022-12-03 11:27 |
12.000 DKK | Startpris |