Trebenet sofabord i massiv og finéret mahogni med sko i messing og dækplade i hærdet glas. H. 58, L. 120, B. 56 cm. Små brugsspor.
Sofabordet har tidligere været tilskrevet Helge Vestergaard Jensen / Snedkermester Peder Pedersen.