Montre med kasse i finéret eg med sider og top i glas, bagside med udtrækkelig skråtstillet bakke. Stel i lakeret metal. H. 98, B. 73, D. 61 cm. Indbygget lys. Nøgle mangler, udtræksbakke dog ulåst. Brugsspor og mærker. Top med lille brændemærke.