Plade med hvid laminat og alukant, ben i forkromet metal. H. 71,5 L. 180, B. 120 cm. To tillægsplader á B. 60 cm. medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra, 1987. Bordplade med brugsspor og let gabende kantliste ved udtræk. Tillægsplader med overfladiske ridser/mærker efter opbevaring.