Spisebord med plade i finéret og lakeret bøg, spændben i massiv bøg. H. 71, L. 150, B. 100 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra, 1983. Ben stemplet Fritz Hansen. Plade med brugsspor.