Lænestol betrukket med kraftigt patineret sort læder, skråtstillede, tilspidsede ben i massiv teak. Udført hos Harald Gjernøe 1954. Brugsslitage og mærker. Sædehynde med kraftig slitage, revner og krakeleringer. Fladt skum.