NV53 lænestol med stel og armlæn af massivt Rio palisander, armlæn med afstandsstykker af messing. Sæde og ryg betrukket med rødt plysstof, løs sædehynde betrukket med blomstret stof. H. 75, B. 72, D. 70 cm. SH 38 cm. Udført hos snedkermester Kristian Rasmussen. Ustemplet.
Cites certifikat medfølger.
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Lænestolen har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.
23865 | 46.000 DKK | 2023-03-16 15:00 |
KAMCHATKA | 44.000 DKK | 2023-03-03 19:03 |
44.000 DKK | Startpris |