Sofabord med trebenet stel af massivt sæbebehandlet bøgetræ, drejelig pianoformet plade af finéret Rio palisander med klap. H. 60, L. 117, B. 52-75 cm. Udført hos snedkermester Kristian Rasmussen. Ustemplet.
Cites certifikat medfølger
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Sofabordet har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.
23865 | 9.500 DKK | 2023-03-16 14:57 |
JOHNDOE | 9.000 DKK | 2023-03-13 19:11 |
33535 | 8.500 DKK | 2023-03-12 19:53 |
8.000 DKK | Startpris |