'Clipper' lænestol med stel og stjertarmlæn af massivt teaktræ, justérbar ryg og sæde betrukket med uld. H. 83-98, B. 70, D. 70-110 cm. SH 38 cm. Fremstillet hos snedkermester K. Rasmussen, eget design. Sæde og ryg med mørt/defekt skum.
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Sofabordet har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.