Bordlampe af stentøj, hals modelleret med spiralkannelering, dekoreret med turkis harepelsglasur. Sign. E.St.N samt stemplet bomærke Saxbo (1951-1968), 267' og '9'. Monteret med Le Klint skærm af plisseret plast. H. inkl. skærm 60 cm. 1. sort.