Skål af stentøj, ind- og udvendigt dekoreret med marineblå glasur og kant med lys blågrå glasur. Sign. i bunden Alev '87. H. 24, diam. 41 cm.
Proveniens: Dansk Privatsamling.
Emnet er omfattet af Hvidvaskloven. Ved hammerslag på 50.000 kr. eller mere inklusivt salær skal køber aflevere kopi af gyldigt billede-id og adresselegitimation for at få udleveret emnet.