Fritstående bar i udskåret orientalsk hardwood, front med to døre, bag hvilke interiør med flaskeopbevaring, glasrækker, vendbar barlåge og to skuffer. Døre, sider, låger og skuffer rigt udskåret med elefanter i jungle. Top med opklappelige plader, som hviler på lågerne i åben tilstand. Hængsler i messing. Baren er monteret på hjul. H. 103-106, B. 122-244, D. 56 cm. Brugsspor og enkelte svindrevner. To knækkede dørgreb samt et løst hjul medfølger.