Spisebord med plade i finéret mahogni med integrerede klapplader, ilagt aftagelig granitplade. Underdel i sortlakeret træplade. H. 72-74, L. 124-198, B. 124-198 cm. Fremstillet hos Tranekær. Brugsspor. Skruer til fastgørelse af plade mangler.