Superellipsebord med lamineret plade med alukant. Spændben af forkromet stål. H. 70, L. 135, B. 90 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen med mærkat herfra, 1996. Mindre brugsspor, herunder småmærker/ridser på alukant.