Skrivebord af finéret teaktræ med svunget plade, ben af massivt egetræ, front med seks skuffer, bagside med rum. H. 74,5, L. 120, D. 70 cm. En nøgle medfølger. Hertil en stol med sæde og ryg af formbøjet teaktræsfinér på stel af lakeret stålrør. SH 44 cm. Brugsslitage. Bordplade med ridser og mærker.