Otte hylder, heraf seks hylder af formbøjet finéret teaktræ samt to hylder af lilla- og orangelakeret metal. H. 147. B. 72. D. 20 cm. Hertil fem vanger og 16 bærearme.
Proveniens: Kemiingeniør Niels Kristian Løje Pedersen, virksom på Den Kongelige Porcelænsfabrik 1970-2005.