Et sæt på otte armstole med stel og stjertarmlæn af massivt teaktræ, sæder og rygge betrukket med forskelligfarvet Hallingdal uld, to stole i hver farve. Afstandsstykker af messing mellem ryg og armlæn. Fremstillet hos Snedkermester Kristian Rasmussen, eget design. Ustemplede.
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Stolene har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland.