Klædeskab af massiv elm med lineære indlæg af citrontræ, top udskåret med volutter og stiliseret bladværk. Front med dobbeltdøre, bag hvilke rum og bøjlestang. H. 218, B. 140, D. 54 cm. Senere nøgle medfølger. Døre gaber en anelse.
Proveniens: Dagmar & Johannes Bonnesen. Skabet er tegnet i 1907-1909 og udført til ægteparrets hus på Sølundsvej i Hellerup i 1910-1911, som en del af en større indretning.
Litteratur: 'Architectura' nr. 23, 2001 med stor artikel om Bonnesens hjem, s. 135-160.