Vippespejl af elm med lineære indlæg af citrontræ, udskåret med volutter og profileret drejeanordning, oval base med buet skuffe med indlagt greb. H. 89, B. 62, D. 40 cm. Spejl B. 49 cm.
Proveniens: Dagmar & Johannes Bonnesen. Spejlet er tegnet i 1907-1909 og udført til ægteparrets hus på Sølundsvej i Hellerup i 1910-1911, som en del af en større indretning.
Litteratur: 'Architectura' nr. 23, 2001 med stor artikel om Bonnesens hjem, s. 135-160.