2 lave skabe af elm med lineære indlæg af citrontræ. Skabene har høje tilspidsede firsidede ben og har hver to låger og indvendige rum med to skuffer H. 77, B. 77, D. 45 cm. Mangler toppladerne, som oprindeligt var hvidt marmor.
Proveniens: Dagmar & Johannes Bonnesen. Skabene er tegnet i 1907-1909 og udført til ægteparrets hus på Sølundsvej i Hellerup i 1910-1911, som en del af en større indretning.
Litteratur: 'Architectura' nr. 23, 2001 med stor artikel om Bonnesens hjem, s. 135-160.
6244 | 2.400 DKK | 2023-06-07 19:52 |
TUREA | 2.200 DKK | 2023-06-08 11:40 |
2.000 DKK | Startpris |