Linnedskab af massiv mahogni med let konisk korpus, monteret med medailloner , guttae svalehaler og nøglehulsbeslag af forgyldt bronze. Front med dobbeltdøre, flankeret af to pilastre, top med høj gesims. Interiør med justérbare hylder. Udført af snedkermester J. P. Mørck, København, i slutningen af 1890'erne. H. 210, B. 124-131, D. 60 cm. Senere nøgle medfølger. Nogle brugsspor.
Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen, "Møbler med mening - Dansk møbelkunst 1840-1920", bind II, side 601.
Desuden vist og omtalt i bogen "Architectura 4", Selskabet for Arkitekturhistorie, 1982.
Tilsvarende skab vist på Verdensudstillingen i Paris år 1900. Om skabet sagde ......"Måske er det faderens etruskiske porte på Thorvaldsens Museum, sønnen har haft i tankerne, men også orientalske skrin og skabe kan have denne skrå linie indad og opefter. " p. 86