Bogskab af massiv Cuba-mahogni, rigt udskåret med volutter og stiliseret bladværk, underdel med to små døre med indlæg af ben, overdel med to vitrinedøre med svungne kannelerede sprosser. De to små døre sign. på indersiden med intarsia af citrontræ, venstre dør sign. monogram 'JR', højre dør sign. monogram 'HPLL'. Skabet er to-delt. H. 189, B. 126, D. 37 cm. En nøgle medfølger. Minimalt afslag på venstre hjørne.
Litteratur: Mirjam Gelfer-Jørgensen, "Møbler med mening - Dansk møbelkunst 1840-1920", bind II, side 752.