Skråtstillet fodskammel af massivt bejdset mahogni med brede lameller, løs vendbar hynde betrukket med blomstret stof og rødt plysstof. Fremstillet hos Snedkermester Kristian Rasmussen, eget design. Ustemplet. Hynde med mørt/porøst skum.
Proveniens: Snedkermester K. Rasmussen. Skamlen har stået i K. Rasmussens eget hjem og har været i familiens eje siden hans død i midten af 1960'erne. Kristian Rasmussen udførte i 1950-60'erne, grundet den store efterspørgsel, et større antal Finn Juhl møbler for Snedkermester Niels Vodder og Bovirke, bl.a. med henblik på eksport til USA og Tyskland. Også hans egne design blev exporteret til udlandet.