128703. Arne Jacobsen (1902-1971) for Fritz Hansen: Tolv vintage myrestole af teaktræ, model 3100 (12)

Tolv 'Myre'-stole med skaller af formbøjet teaktræsfinér og trebenet stel af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen med metalkapsler og mærkater herfra. Tidlige modeller, 1960'ernes begyndelse. Brugsslitage samt nogle mærker og finérafslag. Alle stole med let begyndende revner ved laminering i rygge. Stolene er stabile i ryggen og kan bruges. Flere ben med rustangreb, en dupsko mangler

Varenr 128703

22 Marts 2023 19:42

Hammerslag2.00 DKK3.00 DKK4.00 DKK 6.500 DKK9.00 DKK10.00 DKK11.00 DKK12.00 DKK

Vurdering 6000 DKK

288466.500 DKK2023-03-22 19:36
JIMPS6.000 DKK2023-03-22 19:25
367575.500 DKK2023-03-21 13:23
342625.000 DKK2023-03-21 01:48
308764.600 DKK2023-03-20 10:41
220044.200 DKK2023-03-17 15:21
 4.000 DKK Startpris

Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms