Det danske postkontor i Lübeck var stadig i drift, og derfor var danske frimærker gyldige som frankeringsmiddel. Portoen var 4 skilling pr. enkeltbrev indtil 1. oktober 1865. Tidligste kendte anvendelse af skibsstemplet. Proveniens Kurt Hansen.