Kirkebænk af massivt, lakeret fyrretræ. Endegavlens top med hul til montering af lysarm. Endegavl kan afmonteres så bænken er åben i begge sider. H. 92, L. 290, D. 46 cm. Senere skumhynder betrukket med lilla Hallingsdal uld med skridsikker underside. Brugsslitage og lakafskalninger.
Proveniens: Sankt Jørgensbjerg Kapel, Roskilde.