Tre højryggede 'Hövding' loungestole med sæde og perforeret ryg af formspændt sortlakeret krydsfinér. sæderamme af birketræ. Drejeligt stel og rund fod af lakeret metal. H. 119 cm. SH 45 cm. Tegnet 1986. Fremstillet hos Blå Station. Brugsspor.