12. Rolf Gjedsted (1947-2022): Komposition. Sign. Olie på papir.
38X54.
Varenr 132371
m 5
Auktionen er lukket! 20 Juni 2023 20:00
Vurdering1000 DKK
6% følgeret tillægges for værket, hvis buddet overstiger 2250 DKK
Rolf Gjedsted,
ROLF GJEDSTED - DIGTER OG MALER
Rolf Gjedsted multikunstner som musiker og komponist, digter og maler. Hans tidlige interesse var musik og i 1969 udgav han sin første digt- og novellesamling "Englefronten". Ved siden af alt det var han også karateekspert og galoptræner.
Fra 1980erne og frem kom Rolf Gjedsteds kreativitet i stadig større grad til udtryk i malerier, skulpturer og keramik, nogle gange i samarbejde med hans hustru Ulla Chemnitz. Hans stil var ekspressiv og umiddelbar og kombinerede abstrakte former og stærke farver i forskellige men beslægtede kraftfulde udtryk.
Gjedsted døde sidste år i en alder af 75 og værkerne på auktionen stammer alle fra hans egne samlinger.
Hammerslagsgebyr 65 DKK Inkl. moms